Ból kości łonowych w ciąży

Ból kości łonowych w ciąży

Ból kości łonowych w ciąży jest dość powszechny. Stan znany jako diastaza spojenia łonowego (symphysis pubis diastasis – SPD) często powoduje ten ból. W późniejszym okresie ciąży, hormon relaksyna powoduje rozluźnienie miednicy, szczególnie przy kości łonowej. Ogólnie rzecz biorąc, jest to dobra rzecz: ułatwia poród mamie i dziecku. Czasami jednak rozejście jest przesadne. Może to być dość bolesne i utrzymywać się we wczesnym okresie połogu.

Objawy

W przypadku zbyt dużej wiotkości stawu może dojść do jego niestabilności i bólu. Najczęstszym objawem SPD jest ból kości łonowej. Większość bólów koncentruje się z przodu w obszarze kości łonowej, powyżej mons pubis (poniżej włosów łonowych). Dla niektórych kobiet bolesne mogą być niektóre ruchy: wstawanie z łóżka, wchodzenie do wanny lub samochodu, zakładanie spodni, długie siedzenie lub wykonywanie powtarzających się czynności.

Możesz również zauważyć obrzęk w okolicy kości łonowej i odczuwać zmiany w sposobie chodzenia lub zauważyć, że twoje nogi nie do końca się łączą. Możesz zauważyć, że podczas chodzenia lub poruszania nogami czujesz lub słyszysz odgłos klikania. Twój lekarz lub położna mogą pomóc Ci najlepiej zrozumieć swoje objawy.

Czynniki ryzyka

Możesz być bardziej narażona na ból kości łonowych, jeśli nosisz więcej niż jedno dziecko, jeśli to nie jest Twoje pierwsze dziecko lub jeśli masz w sobie bardzo duże dziecko. Występowanie SPD w poprzedniej ciąży jest również czynnikiem ryzyka.

Zobacz też: Wszystko co musisz wiedzieć o kremach BB

Diagnoza

Ponieważ zdjęcia rentgenowskie nie są zalecane w czasie ciąży, lekarz może zlecić wykonanie badania ultrasonograficznego. USG może obejrzeć przestrzeń między kośćmi miednicy. Częściej jednak diagnozę stawia się na podstawie samych objawów. Jeśli urodziłaś już swoje dziecko i nadal odczuwasz ból, zdjęcie rentgenowskie jest najlepszym dostępnym badaniem diagnostycznym.

Leczenie

Chociaż SPD zwykle ustępuje po urodzeniu dziecka, istnieją pewne metody leczenia, które można stosować jeszcze w ciąży.

  • Wsparcie dolnej części pleców i miednicy: Ustabilizuj swoją miednicę na tyle, na ile możesz, za pomocą pasa ciążowego/macierzyńskiego, który może również pomóc złagodzić ból pleców. Badania sugerują, że elastyczny pas lub wiązanie działa lepiej. Może to również pomóc Ci zapobiec dalszym urazom związanym z mniej stabilną miednicą.
  • Fizykoterapia i/lub akupunktura: Zapytaj swojego lekarza lub położną o te zabiegi. Mogą one pomóc w dłuższej perspektywie. Choć mogą być czasochłonne, wiele osób twierdzi, że warto. Zapytaj terapeutę lub akupunkturzystę o radę, co możesz zrobić w domu, aby zmniejszyć liczbę wizyt.
  • Unikanie: Unikaj sytuacji, które powodują ból. Na przykład, siadaj, aby założyć spodnie, lub usiądź na brzegu wanny i rozchylaj obie nogi razem.
  • Ograniczenie pozycji stojącej: Najlepiej jest również unikać stania przez długi czas. Jeśli już musisz stać, noś wygodne obuwie i staraj się poruszać, nawet jeśli oznacza to tylko przesuwanie się z nogi na nogę co jakiś czas. Możesz również użyć małego stołka lub pudełka, aby podeprzeć jedną stopę podczas stania.
  • Ćwiczenia: Niektóre formy ćwiczeń mogą pomóc. Zapytaj swojego lekarza, położną lub fizjoterapeutę o ruchy, które możesz wykonywać. Na przykład delikatne i powolne pływanie może przynieść ulgę w bólu.
  • Leki: W niektórych przypadkach wskazane jest podanie leków przeciwbólowych. Jednak powinno się to odbywać pod nadzorem lekarza, ponieważ niektóre leki przeciwbólowe są przeciwwskazane w ciąży i okresie karmienia piersią, a niektóre leki nie powinny być przyjmowane w późniejszym okresie ciąży.

Dobra wiadomość jest taka, że wkrótce po porodzie powinnaś poczuć się znacznie lepiej, ponieważ produkcja relaksyny ustaje. Jeśli po kilku tygodniach nie poczujesz się wyraźnie lepiej, poproś swojego lekarza o dodatkowe badania. Być może będziesz musiała zastosować dodatkowe czynności, aby pomóc w budowaniu siły mięśni w okolicy kości łonowej.

Podsumowanie

Ból kości łonowej podczas ciąży może sprawić, że niektóre z najbardziej podstawowych zadań życiowych staną się nieco trudniejsze. Rozmowa z lekarzem lub położną może pomóc Ci dowiedzieć się, co możesz zrobić, aby zminimalizować ból. W większości przypadków wiąże się to z dostosowaniem stylu życia i poczekaniem do narodzin dziecka, ale dostępne są również inne formy pomocy.

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments