Jak sobie radzić, gdy jesteś chora podczas opieki nad noworodkiem

Jak sobie radzić, gdy jesteś chora podczas opieki nad noworodkiem

Prawdopodobnie spędziłaś trochę czasu w czasie ciąży, szukając sposobów na utrzymanie systemu odpornościowego Twojego nowego dziecka w dobrej formie. Jesteś tylko człowiekiem, a zdrowie Twojego dziecka jest Twoim zmartwieniem numer jeden.

Ale to, czego najmniej się spodziewałaś, to fakt, że to Ty będziesz tą osobą, która zachoruje, gdy będziesz miała w domu nowonarodzone dziecko.

Niezależnie od tego, czy obudzisz się z uczuciem, że dopadła cię zaraza, czy też że łaskotanie w gardle dopiero się tworzy, wszystko to jest przytłaczające, gdy twoje dziecko jest tak malutkie. Oto wskazówki, które pomogą ci radzić sobie z chorobą, gdy opiekujesz się noworodkiem.

1. Najpierw to, co oczywiste: Zadzwoń do lekarza

Postawienie właściwej diagnozy jest kluczowe. Musisz wiedzieć, z czym masz do czynienia, abyś była świadoma tego, jak bardzo musisz uważać na rozprzestrzenianie zarazków na swojego noworodka.

Choć nigdy nie jest idealnie narażać noworodka na kontakt z zarazkami, które sama przenosisz, kiedy jesteś chora, to jednak jest duża różnica między narażeniem go na drobny katar a narażeniem go na wirusa żołądkowego, który może doprowadzić do poważnego odwodnienia.

Kiedy zaczynasz na coś chorować, szybka wizyta u lekarza może pomóc Ci ustalić, jak podjąć kroki w celu zminimalizowania zarazków, które mogą mieć kontakt z Twoim dzieckiem.

2. Nie wpadaj w panikę na myśl o chorobie dziecka

Łatwiej powiedzieć niż zrobić, ponieważ to normalne, że Twoim pierwszym zmartwieniem jest to, jak uchronić malucha przed złapaniem tego, co Ty złapałaś. Oczywiście, mogą zaistnieć pewne szczególne okoliczności, w których będziesz musiała ograniczyć kontakt z dzieckiem, ale Twój lekarz doradzi Ci, jak to zrobić.

Wróć do podstaw i zachowaj dobre nawyki mycia rąk oraz zminimalizuj kontakt z małymi rączkami i ustami.

Zobacz też: Wszystko co musisz wiedzieć o kremach BB

3. Jeśli karmisz piersią, nie przestawaj

Jeśli karmisz swoje dziecko piersią, jedną z najlepszych rzeczy, jakie możesz zrobić, aby utrzymać je w zdrowiu, jest kontynuowanie karmienia. Nasze ciała są bardzo wyrafinowane, więc w chwili, gdy zachorujesz, Twój organizm będzie ciężko pracował, wytwarzając przeciwciała. Przeciwciała przeciwko konkretnej chorobie są następnie przenoszone na dziecko poprzez Twoje mleko.

Jeśli obawiasz się bliskiego kontaktu, jakiego wymaga karmienie piersią (lub dosłownie nie możesz wstać z łóżka), rozważ odciąganie pokarmu. Twój partner może wtedy nakarmić dziecko butelką, podczas gdy Ty będziesz miała trochę bardzo potrzebnego odpoczynku.

Mleko matki nie przenosi zarazków, które powodują tymczasowe choroby, więc nie musisz się martwić, że zarazki „zanieczyszczą” Twoje mleko.

4. Skorzystaj z pomocy bliskich

Bez względu na to, jaki rodzaj sieci wsparcia posiadasz – partnera, siostrę, rodziców- teraz jest czas, aby poprosić o pomoc. Powiedz im, jak się czujesz, poproś o pomoc, a następnie pozwól im przejąć inicjatywę we wszystkim, co mogą, podczas gdy Ty odpoczniesz. To trudne, ale tego potrzebujesz.

5. Odpuść sobie

To fakt, że pewne rzeczy będą się trochę zaniedbane, jeśli jesteś chora z noworodkiem przy boku. Ciężko jest patrzeć, jak naczynia się zbierają, a stos brudnej bielizny zbliża się do sufitu, ale to jest twoja szansa, aby nauczyć się jednej z najbardziej krytycznych umiejętności rodzicielstwa: odpuszczania.

Pozwól, aby naczynia czekały. Niech pranie się piętrzy. Pozwól, aby w twoim domu zapanował bałagan i wiedz, że wkrótce znów zaprowadzisz w nim porządek.

6. Pamiętaj, że to wszystko wkrótce minie

Jesteś nieszczęśliwa. Chcesz poczuć się lepiej, wstać z łóżka i żyć swoim życiem. Pamiętaj tylko, że podobnie jak w przypadku wszystkich najtrudniejszych części rodzicielstwa, ta chwilowa niedyspozycja też minie.

Jeśli masz noworodka w jednej ręce, a termometr pod drugą, wszyscy Ci współczują. Nie ma gorszego momentu na zachorowanie niż zaraz po przywiezieniu dziecka do domu, ale z niewielką pomocą, częstym myciem rąk, mniejszą ilością pocałunków dla dziecka, odrobiną cierpliwości i dużą ilością odpoczynku wyzdrowiejesz w mgnieniu oka.

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments