Jak przygotować psa na przyjście dziecka?

Jak przygotować psa na przyjście dziecka?

Nawet jeśli Twój pies wyczuwa ciążę, tak naprawdę nie wie, co to dla niego oznacza.  Nie ma pojęcia, że jego świat też ulegnie zmianie i to nie mniej niż wasz.

Nie da się przewidzieć, jak Twój pies zareaguje na najnowszego członka rodziny, a dostosowanie się może zająć trochę czasu. Oto kilka wskazówek, które pomogą mu się dostosować:

  • Stopniowo zmniejszaj ilość uwagi, jaką poświęcasz swojemu psu – zwłaszcza jeśli jest to Twoje pierwsze dziecko. Nowe dziecko pochłonie wiele Twojego czasu i energii, a Ty będziesz miała mniej czasu dla swojego psa, przynajmniej na początku. Niestety, niektóre psy reagują na tę zmianę negatywnie. Jeśli więc zwykle poświęcasz swojemu psu dużo uwagi, zacznij ją ograniczać w ramach przygotowań do narodzin dziecka.
  • Przyzwyczajaj psa do dźwięków, jakie wydaje dziecko. Niemowlęta płaczą – czasem bardzo dużo – i wydają inne dźwięki, co dla niektórych psów może być sensorycznym przeciążeniem. Aby pomóc psu przyzwyczaić się do dodatkowego hałasu w domu, od czasu do czasu puszczaj w tle nagranie płaczącego dziecka i innych dźwięków.
  • Nałóż na kocyk balsam dla niemowląt, którego zamierzasz użyć. Pozwól psu powąchać kocyk przed przybyciem dziecka, aby przyzwyczaić go do jego zapachu.
  • Wytresuj psa, aby nie skakał na gości i wyznacz mu miejsce, do którego może się udać lub w którym może się uspokoić (mata lub łóżko). Może to zapobiec nadmiernej ekscytacji psa przy pierwszym spotkaniu z dzieckiem.
  • Kiedy Twój pies po raz pierwszy spotka się z dzieckiem, trzymaj go na smyczy – na wszelki wypadek, gdyby się zbytnio podekscytował. Przedstaw je, pozwalając psu na zbadanie nowego członka rodziny. Odpędzanie psa sprawi, że będzie on jeszcze bardziej ciekawski – lub bardziej niechętny.

Podsumowanie

Psy są spostrzegawcze i mają silne zmysły słuchu i węchu, więc istnieje duża szansa, że Twój czworonożny przyjaciel zorientuje się wcześniej, że jesteś w ciąży – lub przynajmniej będzie wiedział, że coś jest inaczej niż zwykle.

Dzieci i psy mogą być uroczą mieszanką, jeśli zostaną sobie „odpowiednio przedstawione”. Niezależnie od tego, czy zachowanie Twojego psa zmieni się w czasie ciąży, czy nie, po urodzeniu dziecka czekają Cię duże zmiany. Nie zdziw się, jeśli zanim się zorientujesz, Twoje dziecko i pies zostaną najlepszymi przyjaciółmi.

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments