Jak się pozbyć grzyba ze ściany?

Jak się pozbyć grzyba ze ściany?

Chyba każdy z nas miał kiedyś kontakt z grzybem na ścianie. Można go spotkać praktycznie wszędzie, zarówno w starych jaki nowych budynkach.
Skąd się bierze grzyb na ścianie? Jak go usunąć? Czy jest niebezpieczny dla naszego zdrowia?

Jak powstaje grzyb na ścianie?

„Przepis” na grzyba na ścianie jest bardzo prosty. Potrzebne jest spełnienie dwóch warunków:

  1. Wysoka wilgotność
  2. Niewystarczająca wentylacja

Dlatego najczęściej pojawia się jesienią i zimą, gdy mieszkania wietrzone są rzadko, a wyższa temperatura w środku niż na zewnątrz sprzyja skraplaniu się wilgoci, do której łatwo przywierają cząsteczki organiczne (kurz i tłuszcz). Szczelna stolarka okienna uniemożliwiająca cyrkulację powietrza oraz niewłaściwa izolacja ścian powodują rozwój grzybni w miejscach, w których powietrze ma utrudniony dostęp. Trzeba podkreślić, jak bardzo szkodliwa jest pleśń: podrażnia górne drogi oddechowe, stymuluje rozwój komórek nowotworowych, nie pozostaje bez wpływu na płodność. Wywołuje także wysypkę, swędzenie oczu i katar.

Jak usunąć grzyba ze ściany?

Raz powstały grzyb jest bardzo trudny do usunięcia. Nie wystarczy zmazanie go szmatką – znikną tylko zewnętrzne wykwity, by po niedługim czasie pojawić się na nowo. Konieczne jest skucie tynku w promieniu jednego metra od zagrzybionego miejsca. Po bardzo dokładnym oczyszczeniu powierzchni trzeba ją opłukać czystą wodą i starannie osuszyć. Dopiero wtedy można przystąpić do zastosowania jednego z licznych dostępnych na rynku preparatów antygrzybiczych. Należy pamiętać, że preparaty tego typu są szkodliwe także dla ludzi – zazwyczaj są to agresywne środki z dodatkiem chloru. Z tego względu, podczas ich stosowania, niezbędne jest zaopatrzenie się w ochronną odzież, okulary, maseczkę i rękawice. Zdarza się, że konieczne jest naniesienie preparatu na szczególnie narażone miejsca nawet dwu- lub trzykrotnie. Całe pomieszczenie powinno być następnie porządnie wywietrzone, dopiero wtedy można uzupełnić tynk i po jego wyschnięciu pomalować ścianę.

Po całej operacji dobrze jest też upewnić się, że w mieszkaniu nie pozostały zarodki pleśni. Zasłony, firany i narzuty trzeba porządnie uprać w specjalnym grzybobójczym szamponie, podobnie jak tapicerkę mebli i wykładziny. W ostateczności wszystkie te rzeczy można nawet wyrzucić.

Jak zapobiegać?

Oprócz usunięcia skutków trzeba pomyśleć też o przyczynach. W zbyt szczelnych oknach można zainstalować nawiewniki, a rury wodociągowe, na których skrapla się para, dobrze jest zabezpieczyć izolacyjną otuliną. Meble powinny być odsunięte od ścian o kilka centymetrów, by zapewnić dostęp powietrza, a pranie, w miarę możliwości, należy suszyć poza mieszkaniem lub przy uchylonym oknie. Jeśli jest taka możliwość, należy ocieplić i zaizolować ściany zewnętrzne, by zniwelować skraplanie się pary wodnej powstałej na skutek różnicy temperatur. W szczególnie narażonych na duże stężenie wilgotności pomieszczeniach (kuchnia, łazienka) wstawić można odpowiednie pochłaniacze o wymiennych wkładach. Wilgotność powietrza powinna wynosić 45-55%, tymczasem podczas gotowania posiłków czy korzystania z prysznica w łazience bez okna sięga ona nawet 80%, co sprzyja rozwojowi grzybni i naraża lokatorów na kolejne niepotrzebne kłopoty związane z jej usuwaniem.

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments