Spłata karty kredytowej – co powinieneś wiedzieć?

Spłata karty kredytowej – co powinieneś wiedzieć?

Czy wiesz, jak efektywnie i bez dodatkowych prowizji spłacać zadłużenie na karcie kredytowej? Poznaj najważniejsze informacje o spłacaniu kredytówki!

Spłata karty kredytowej

W dzisiejszych czasach niemal każda osoba dorosła jest posiadaczem karty kredytowej. Jeśli rozsądnie korzystasz z tego produktu bankowego, możesz osiągnąć wiele korzyści i na bieżąco reperować swój budżet. Z drugiej jednak strony wystarczy niewielkie opóźnienie w spłacie, by odsetki zaczęły rosnąć. Dlatego też bardzo ważne jest kontrolowanie swojego aktualnego zadłużenia. W tej perspektywie kluczowy jest rodzaj oraz termin spłaty zadłużenia, z czego bezpośrednio wynikają faktyczne odsetki. Czy wiesz, kiedy wybrać minimalną spłatę karty, a kiedy lepiej wybrać spłatę całkowitą?

Spłata minimalna na karcie kredytowej

Dług na karcie kredytowej można na bieżąco spłacać poprzez tzw. minimalną spłatę karty kredytowej. Z czego wynika spłata minimalna na karcie kredytowej? Otóż przy rozłożeniu zadłużenia z karty kredytowej zgodnie z umową właściciel jest zobowiązany do spłaty kwoty minimalnej. Zwykle jest ona ustalana indywidualnie z każdym klientem, praktycznie zawsze wynika jednak w mniejszej lub większej mierze z limitu kredytowego oraz zadłużenia. W praktyce sprawia to, że wysokość spłaty minimalnej waha się w granicach od 4 do 6% zadłużenia. Dlatego też przy zadłużeniu wynoszącym 5000 zł musisz jednorazowo spłacić około 200-300 zł. Warto też pamiętać, że spłata minimalna nie uwalnia Cię od zadłużenia, a jedynie generuje więcej czasu na zebranie odpowiedniej kwoty. W tej kwestii natomiast bardzo istotne są dopasowane raty, które ułatwiają ich spłatę.

Aktualne zestawienie i aktualne zadłużenie

Wbrew pozorom te dwa pojęcia odnoszą się do zupełnie innych kwestii. Otóż aktualne zestawienie to bieżący spis wszystkich operacji z informacją o stanie rachunku karty oraz wysokości kwoty do zapłaty. Natomiast zadłużenie aktualne określa kwotę, która pozostaje do spłaty na rachunku kredytowym. Ponadto zadłużenie wynikające z ostatniego zestawienie musi być uregulowane w najbliższym terminie.

W tym miejscu bardzo istotne jest to, czym jest okres bezodsetkowy. Otóż okres bezodsetkowy to czas, w którym możesz spłacić zadłużenie bez naliczania odsetek z tytułu wykorzystanego limitu. W praktyce sprawia to, że możesz „pożyczyć” z karty kredytowej środki bez żadnej dodatkowej prowizji. Zależnie od banku długość okresu bezodsetkowego wynosi od 51 do 60 dni.

Na długość okresu bezodsetkowego wpływa cykl rozliczeniowy, który odpowiada długości kalendarzowego miesiąca i wynosi od 28 do 31 dni, oraz czas na spłatę zadłużenia mieszczący się w 20-30 dniach. To niezwykle cenne informacje w kontekście efektywnego korzystania z karty kredytowej i unikania płacenia zbędnych odsetek za środki pobierane z karty kredytowej.

Źródła:

  1. https://gotowibezgotowkowi.pl/blog/splata-karty-kredytowej-wszystko-co-musisz-wiedziec
  2. https://direct.money.pl/artykuly/porady/w-jaki-sposob-splaca-sie-karte-kredytowa
  3. https://finanse.rankomat.pl/poradniki/splata-karty-kredytowej/