Lokaty bankowe przez internet — na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Lokaty bankowe przez internet — na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Chcesz, żeby Twoje oszczędności same na siebie zarabiały? Załóż internetową lokatę i wygeneruj pewne, bezpieczne zyski. W artykule wyjaśnimy, na co zwrócić uwagę przed wyborem tej jedynej.

W czasach dynamicznego wzrostu cen i spadku wartości pieniądza każda zgromadzona na nieoprocentowanym rachunku bankowym złotówka nie tylko na siebie nie zarabia, ale także traci swoją wartość. W praktyce oznacza to, że choć kwota Twoich oszczędności pozostaje identyczna, za miesiąc, kwartał czy rok kupisz za nią mniej niż dziś. Aby ochronić kapitał przed zgubnym wpływem inflacji, warto korzystać z nowoczesnych instrumentów bankowych, które zmotywują pieniądze do pracy. Jednym z nich jest lokata bankowa przez internet. Jak działa w praktyce?

Czym jest lokata internetowa?

Lokaty internetowe to czasowe depozyty zakładane przez internet, np. w systemie bankowości internetowej. W ramach umowy deponent oddaje bankowi określoną kwotę, którą ten przeznacza na udzielanie kredytów. W zamian za możliwość dysponowania kapitałem instytucja finansowa wypłaca zysk w postaci odsetek. W zależności od długości trwania umowy lokata może przybierać formę krótkoterminową (do 12 miesięcy) lub długoterminową (powyżej 12 miesięcy). Ogromną zaletą lokaty jest możliwość wygenerowania bezpiecznych i pewnych zysków. Deponując pieniądze w banku, zachowasz pewność, że ich nie stracisz. Znając oprocentowanie lokaty i długość jej trwania, już na starcie wyliczysz, ile zysku przyniesie Twój kapitał.

Lokata lokacie nierówna

Lokaty bankowe to popularne produkty dostępne niemal we wszystkich bankach. Ich parametry nie są jednak takie same. Wybór przypadkowego depozytu może więc skutkować niższym zyskiem czy gorszymi warunkami obsługi. Zanim złożysz wniosek o założenie lokaty przez internet, porównaj dostępne na rynku propozycje, zwracając uwagę przede wszystkim na:

  • długość okresu lokacyjnego. Jeśli umieścisz pieniądze na lokacie, przez cały okres jej trwania będą zamrożone, a co za tym idzie – niedostępne dla Ciebie. Choć wcześniejsze zakończenie umowy jest możliwe, nie jest opłacalne. W zależności od konstrukcji lokaty skutkuje bowiem utratą wszystkich lub większości wypracowanych zyskó Pierwszym krokiem powinno być więc przemyślenie, na jak długo chcesz i możesz zamrozić swój kapitał;
  • To właśnie oprocentowanie lokaty decyduje o tym, ile zarobią Twoje pieniądze. Kolejnym krokiem powinno być więc wyselekcjonowanie najwyżej oprocentowanych depozytów. Analizując wartości oprocentowania, koniecznie sprawdź, czy wskazana przez bank wartość obowiązuje jedynie przez określony czas, czy przez całą długość okresu lokacyjnego lub dla wszystkich, czy jedynie części zdeponowanych środków. Dzięki temu unikniesz rozczarowania, wynikającego z niższych niż przypuszczałeś zysków;
    minimalne i maksymalne kwoty depozytu. Każdy bank wskazuje minimalną i maksymalną kwotę, jaką deponent może umieścić na lokacie. Ten parametr jest szczególnie ważny, jeśli chcesz zdeponować niewielką (np. kilkaset złotych) lub bardzo dużą sumę (np. kilkaset tysięcy złotych);
  • konieczność posiadania konta osobistego w tym samym banku. Lokata bez zakładania konta? To możliwe. Wiele banków umożliwia dziś założenie depozytu bez konieczności posiadania konta osobistego (w tym samym banku — samo konto osobiste jest niezbędne, aby przelać środki na lokatę). Jeśli zależy Ci na takiej konstrukcji, z powodzeniem znajdziesz ją w wielu instytucjach finansowych;
  • możliwość obsługi lokaty w aplikacji mobilnej. Jeśli chcesz nie tylko wygodnie założyć lokatę, ale także komfortowo obsługiwać ją na co dzień, wybierz tę z dostępem przez aplikację mobilną.

Lokata bankowa przez internet to bezpieczny i pewny sposób na ochronę kapitału przed zgubnym wpływem inflacji. Wybrana w przemyślany, racjonalny sposób, precyzyjnie odpowie na Twoje potrzeby i zapewni maksymalne zyski.

Źródło:

https://najlepszelokaty.pl/tag/lokata-internetowa
Opracowano na zlecenie partnera Santander Consumer Bank