Przygotowanie do ojcostwa: 7 sposobów na to, jak przygotować się do zostania tatą
Dowiedzenie się, że zostaniesz ojcem, jest zawsze momentem zmieniającym życie. To normalne, że odczuwasz mieszankę uczuć, od czystej radości po przerażenie.
Szczerze mówiąc, trudno jest poczuć się w pełni przygotowanym do zostania ojcem. Mamy jednak dla ciebie kilka pomysłów, które pomogą Ci spokojniej przygotować się do nowej roli.
1. Zbieraj wiedzę
Możesz nie być tym, który fizycznie nosi dziecko, ale to nie znaczy, że nie jesteś częścią ciąży i doświadczenia narodzin.
Istnieje wiele książek napisanych dla przyszłych ojców, ale nie musisz się do nich ograniczać. Dołącz do jakiejś grupy online lub zapisz się do newslettera ciążowego.
Jeśli Twoja partnerka doświadcza objawów ciąży, od porannych mdłości po zgagę, poczytaj jak jej pomóc. Zrozumienie tego, co czuje, może pomóc Ci lepiej wspierać ją podczas noszenia Twojego dziecka.
Kiedy nadejdzie czas porodu, narodzin i opieki nad noworodkiem, wiedza o tym, czego się spodziewać, może sprawić, że cała sprawa będzie o wiele prostsza. Poczytaj o porodzie, karmieniu piersią, zmianie pieluch i wielu innych sprawach.
2. Zadbaj o zdrowie
Zanim pojawi się dziecko to świetny czas, aby skupić się na własnym zdrowiu. Jeśli palisz, postaraj się rzucić. Wykazano, że narażenie na dym w czasie ciąży zwiększa ryzyko wystąpienia wrodzonych wad serca u noworodków.
Jak wyglądają Twoje nawyki żywieniowe? Dobre odżywianie się teraz pomoże Ci przetrwać długie dni (i noce!) nowego rodzicielstwa. Możesz też dodać do swoich posiłków pokarmy bogate w błonnik i wzmacniające odporność.
Jeśli minęło już trochę czasu, umów się na coroczne badanie u lekarza rodzinnego lub internisty. Dowiedz się też, czy masz aktualne szczepienia, np. przeciwko krztuścowi.
3. Porozmawiaj o rodzicielstwie z partnerką
Teraz jest świetny czas na rozpoczęcie dyskusji o tym, jakimi rodzicami zamierzacie być. Czy oboje jesteście zdecydowani na karmienie piersią? (Wsparcie ze strony ojca jest kluczowe dla sukcesu karmienia piersią!) Czy oboje będziecie pracować? Jakie są Wasze plany odnośnie opieki nad dzieckiem?
Pamiętaj, że te rzeczy są nadal teoretyczne dla Was obojga. Kiedy pojawi się dziecko, Twoje odczucia mogą się zmienić. Karmienie piersią może okazać się trudniejsze niż się spodziewałeś lub może będziesz chciał przemyśleć swoje zdanie na temat pieluchowania.
Są też dyskusje, które nie będą jeszcze istotne, ale mimo to są ważne. Rozmowy o dyscyplinie powinny mieć miejsce zanim dziecko stanie się złośliwym maluchem.
4. Zacznijcie grać jako drużyna
Czas zacząć myśleć o sobie jako o zespole. Ty, partnerka i twoje dziecko jesteście połączeni na całe życie, nawet jeśli twój związek nie będzie kontynuowany. Dobrze jest zacząć postrzegać wszystko przez ten pryzmat i odpuścić sobie porównywanie wyników, jakbyście rywalizowali.
Wyręczanie partnerki w jej w domowych obowiązkach czy codzienne zaglądanie do niej to sposoby na wspieranie waszego wspólnego celu – dbania o rodzinę.
5. Zdecyduj się na to, jakim chcesz być ojcem
Nie każdy ma świetne relacje z własnym ojcem. Jeśli masz wystarczająco dużo szczęścia, aby mieć wspaniałego tatę, możesz chcieć być taki jak on – i to jest wspaniałe.
Jeśli Twój własny tata pozostawił wiele do życzenia, możesz czuć się niepewny ze swoją rolą jako ojca. Dobra wiadomość jest taka, że to tylko Ty decydujesz, jak podejdziesz do rodzicielstwa.
Znajdź swoje własne wzorce ojcostwa. Tworzysz tę rolę od podstaw i to do Ciebie należy decyzja, jak chcesz, aby wyglądała.
6. Znajdź kolegów tatusiów
W tej kwestii, to świetnie, aby znaleźć kilku innych ojców w swoim otoczeniu. Posiadanie kogoś obeznanego z wyzwaniami rodzicielstwa daje ci miejsce do zadawania pytań i później do wymiany doświadczeń w byciu ojcem.
7. Wiedz, że jesteś ważny dla swojego dziecka
W życiu Twojego malucha będzie wiele faz. Czasami możesz czuć się mniej ważny.
Poczucie, że jest się drugorzędnym opiekunem może być trudne. Ale praca poza domem nie czyni z ciebie złego ojca – zapewniasz byt swojej rodzinie.
Zaufaj nam, na pewno będziesz miał momenty, w których będziesz błyszczał, na przykład, gdy Twój maluch powie „tata” lub po raz pierwszy potrzyma Cię za palec. Albo kiedy jesteś jedyną osobą, którą chce, do przeczytania bajki na dobranoc.
Bycie tata to super sprawa